E ceva ireal ce se întâmplă la Roland Garros. Am pierdut ieri biletul pentru că Gauff n-a putut câștiga de la 1-0 la seturi. Eu unul am dat cashout la set și 6-5, deci în setul 2, când avea cotă 1.05 la victorie. Evident că a pierdut și setul acela, și decisivul.
Am pierdut numărătoarea biletelor ratate la un meci, un game, un punct. Azi trebuie să prind acest bilet pentru a evita pe minus prima dată în acest an.
Mai: 20 bilete, -1123 unități
Aprilie: 24 bilete, +147 unități
Martie: 27 bilete, +1444 unități
Februarie: 28 bilete, +50 unități
Ianuarie: 34 bilete, +2300 unități
Farul – Chindia
N-am mai pariat pe fotbal de ceva timp. Nici finala UCL nu m-a înduplecat să dau vreun pont.
Apropo de asta… trist meci a mai fost. Una incapabilă și una anti-fotbal. De fiecare dată când eram atent la meci, cineva de la Arsenal dădea pe lângă mine… Saka, Rice, Eze luftau ca în Superliga noastră. PSG a șutat mult dar nu din poziții grozave. Trecuse aproape o oră de când primise gol și n-avea nicio idee de atac. Doar din penalty-uri a putut marca.
Păcat de Bayern că a jucat atât de slab în returul semifinalei. Era cam singura care până atunci chiar merita trofeul. Acum pot spune că nu merita niciuna, dar din păcate cineva trebuia să câștige.
Jucătorii Farului/Viitorului prind superputeri în meciurile decisive care țin de soarta clubului, cum a fost cu Săgeata Năvodari 2-0, Steaua 5-2, Dinamo 3-2 și multe altele, dar acelea sunt memorabile. Mobilizarea strict sportivă a echipei constănțene este recunoscută la nivel național în astfel de meciuri.
Cel mai simplu e 1 solist. La 2 pauză / 1 final e cota 25, pentru cine vrea puțină adrenalină. Eu cred totuși că va fi poate un 2-0 rapid și se termină 2-1 sau 3-1.
Mensik – Rublev
Cehul a revenit uluitor în turul precedent, după 0-6 în primul set cu De Minaur, care era mare favorit. Chiar dacă a trecut convingător de australian, tot nu cred că a depășit pe deplin oboseala acumulată în turul 2 cu Navone. Nu îl văd câștigând cu 3-0.
Rublev a câștigat cu 3-0 contra lui Borges, eveniment rar pentru el. Nici pe el nu-l văd capabil să câștige 3 seturi din 3.
Ruud – Fonseca
E șansa superemă pentru Casper Ruud să cucerească în sfârșit un Grand Slam. Are însă căderi inexplicabile uneori, ceva mai rare, dar încă apar. A jucat cu Tommy Paul în turul 3, meci deloc simplu, dar l-a câștigat cu 3-2.
Fonseca e cu moralul dincolo de nori după ce l-a învins pe Djokovic cu 3-2 de la 0-2. A servit incredibil brazilianul în momentele importante. Nu cred că poate să-l bată pe Ruud cu 3-0, dar nici să piardă așa nu mi se pare probabil.
Kostyuk – Swiatek
Fără îndoială e cel mai interesant meci de mâine de pe tabloul feminin. Ucraineanca nu a reușit până acum nici să se apropie de a-i luat set lui Swiatek, dar au trecut aproape 2 ani de la ultimul meci direct. S-a mai îmbunătățit între timp, iar poloneza e la un nivel mai scăzut.
N-aș fi surprins să bată Kostyuk. A câștigat absolut toate meciurile pe zgură din acest sezon, 14 din 14, câștigând turneele de la Rouen și Madrid.
Nu știu care bate, dar cumva cred că una dintre ele va juca clar mai bine și va câștiga 2-0. Dacă ar fi neapărat să aleg, 100% aș merge pe Kostyuk datorită cotei pe care o are, care mi se pare prea mare.
Svitolina – Bencic
Cealalată ucraineancă de top și în mare formă, o înfruntă pe Bencic, care e greu de bătut. Nu e pariu ușor.
Mă bazez pe cele două meciuri directe de anul acesta câștigate de Elina. În plus, Bencic n-a învins jucătoare grele anul acesta pe zgură, poate cu excepția lui Shnaider. A pierdut cu Baptiste și Kalinskaya, cam cele mai bune cu care a jucat.
Am și plată anticipată aici. Ar fi perfect să înceapă bine Svitolina și cu puțin noroc, aș avea pariul câștigat încă din primul set.


No comment yet, add your voice below!