Avem un duel intens astăzi la Paris între ucraineanca Kostyuk și rusoaica Andreeva. Aceasta va fi prima semifinală, după care avem meci între cele mai neașteptate jucătoare în acest stagiu al competiției, Shnaider – Chwalinska.
Dacă ieri poate puteam evita cumva pariul pe Kalinskaya, ce a făcut Sabalenka nu mi se pare ceva ce putea fi prezis. La 5-1 în primul set și-a pierdut serviciul și mă gândeam că e de la relaxare. A câștigat apoi setul cu 6-3. Mi s-a confirmat asta când a început excelent și setul 2, cu break în primul game de serviciu al adversarei. A făcut apoi și 4-1, 30-0. Absolut totul mergea firesc. Și deodată cursul jocului s-a schimbat. Bielorusa abia a câștigat game-ul său cu numărul 5, iar acela avea să fie ultimul câștigat de ea în tot meciul.
E oarecum comparabilă această cădere psihică cu ce a făcut Sinner în turul 2, doar că el a căzut pentru că nu a mai făcut față fizic din mai multe motive, se plimba pe teren pe alocuri, în timp ce la Sabalenka nu mi-e clar de ce. A incomodat-o vântul, dar la început mi se părea că Shanaider e mai afectată de asta.
Nu e prima dată în cariera lui Sabalenka când intră în colaps, dar nu prea s-a mai întâmplat asta în ultimii ani de când e jucătoare de top mondial.
A făcut ravagii această ediție de Roland Garros. Ieri a pierdut și Aliassime, care a lăsat un mesaj demoralizator după, atipic lui.
Berrettini s-a accidentat iarăși și a fost nevoit să abandoneze; alt moment trist. Măcar a primit cota 1 cine a pariat pe victoria lui.
Iunie: 2 bilete, -200 unități
Mai: 21 bilete, -1323 unități
Aprilie: 24 bilete, +147 unități
Martie: 27 bilete, +1444 unități
Februarie: 28 bilete, +50 unități
Ianuarie: 34 bilete, +2300 unități
În sferturi, ucrainencele Kostyuk și Svitolina au oferit meciul turneului, după părerea mea. S-a jucat la un nivel incredibil pentru standardele tenisului feminin.
A învins jucătoarea mai în formă, care a câștigat toate cele 16 meciuri pe zgură jucate în 2026. Cred că realist vorbind, doar Sabalenka o putea opri pe Kostyuk la cât de bine joacă. E favorita competiției în acest moment. Oricare ar câștiga această semifinală, va fi favorită în finală.
Andreeva nu a avut probleme în a ajunge aici. A pierdut primul set din turul 2, după care le-a câștigat pe toate, deși nu a avut adversare ușoare. Chiar și Bouzkova care e un pusher, putea pune probleme dacă atacul Mirrei nu funcționa. Nu a fost cazul.
După care le-a înfruntat pe Teichmann și Cîrstea, jucătoare ofensive în mare formă. A trecut și mai ușor de ele.
Două meciuri directe au jucat Andreeva și Kostyuk, ambele anul acesta, ambele câștigate de Kostyuk în seturi destul de lungi. Ultima dată s-au înfruntat în finala de la Madrid de acum o lună.
Mă îndoiesc că nu se ajunge la un 5-5 în oricare din primele două seturi. Dacă nu, am nevoie de 6-3 6-4 sau 6-4 6-4, scoruri destul de probabile.
Biletul zilei în COTA 4.80:


No comment yet, add your voice below!